نفس كشيدن دریافت نانچیکو دختر مورد علاقه

نفس كشيدن: دریافت نانچیکو دختر مورد علاقه اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

شاخص بورس با ۳۵ هزار و ۲۳۱ واحد افزایش از ابتدای امسال، به ۱۳۱ هزار و ۵۲۱ واحد رسیده است

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

بورس به افزایش ادامه می دهد؟

عبارات مهم : بازار

شاخص بورس با ۳۵ هزار و ۲۳۱ واحد افزایش از ابتدای امسال، به ۱۳۱ هزار و ۵۲۱ واحد رسیده است

تحلیلگران اقتصادی معتقدند «علت تاخیر در رشد بورس نسبت به بازار سکه و ارز این است که سرمایه گذاران در وقت بی ثباتی اقتصادی و محدود شدن امنیت خاطر، به سراغ دارایی های نقدشونده مانند طلا و ارز می روند تا بتوانند در صورت نیاز آن را به سرعت به پول تبدیل کنند.»

به گزارش خبرآنلاین، همزمان با زیاد کردن قیمت ارز در بازار، شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز صعودی قابل توجه داشته هست، به طوری که بررسی ها نشان می دهد شاخص بورس از 96 هزار و 290 واحد در روز نهایی کاری سال 1396، با 35 هزار و 231 واحد افزایش به 131 هزار و 521 واحد رسیده هست. این نشان از رشد 36.5 درصدی شاخص بورس در بازه زمانی 144 روز اول سال 1397 دارد.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

به این ترتیب، از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۸۹ روز معاملاتی تعداد ۱۱۸ میلیارد و ۷۵۳ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۳۳۸هزار و ۱۲ میلیارد ریال در ۶میلیون و ۹۴۵هزار و ۱۹۳ دفعه مورد معامله قرار گرفته هست. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت ۷۸ میلیارد و ۱۷۸ میلیون سهم به ارزش ۱۶۹ هزار و ۱۴۹ میلیارد ریال در ۳ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۳۰ نوبت در بازار اول، ۳۹ میلیارد و ۲۰ میلیون سهم به ارزش ۱۱۴ هزار و ۲۰۷ میلیارد ریال در ۳ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۳۳۸ نوبت در بازار دوم، ۴۰ میلیون سهم به ارزش ۳۹ هزار و ۱۳۹ میلیارد ریال در ۱۵ هزار و ۱۱۷ نوبت در بازار بدهی، ۲۰۰ هزار سهم به ارزش ۱۶ میلیارد ریال در ۶۸۱ نوبت در بازار مشتقه و یک میلیارد و ۵۱۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به ارزش ۱۵ هزار و ۵۰۱ میلیارد ریال در ۷۶ هزار و ۲۷ نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

این در شرایطی است که از ابتدای امسال تاکنون قیمت دلار نیز رشدی حدود 2.5 برابر را تجربه کرده هست. در روز نهایی سال 1396 قیمت دلار 4 هزار و 899 تومان بود که این رقم در حال حاضر در بازار آزاد بیش از 9 هزار تومان دیده می شود.

شاخص بورس با ۳۵ هزار و ۲۳۱ واحد افزایش از ابتدای امسال، به ۱۳۱ هزار و ۵۲۱ واحد رسیده است

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که اوضاع کنونی بازار سرمایه را تا حدی می توان با سال 1391 شبیه سازی کرد؛ زمانی که زیاد کردن 3 برابری قیمت دلار با اجرای گسترده تحریم ها همزمان شد. ولی با از بین بردن اثر خوش بینی های سیاسی بعد از انتخابات سال 1392، اگر اکنون سناریوی آن دوره تکرار شود، نماگر بورس می تواند با فرض قیمت دلار 8 هزار تومانی تا محدوده 145 هزار تا 150 هزار واحد افزایش کند.

رونق بورس تا کجا ادامه دارد؟

با این وجود، توصیه ای که ذهن بسیاری از فعالان بازار سرمایه را به خود مشغول کرده، این است که روند صعودی شاخص بورس تا کجا و چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

احسان رضاپور، کارشناس بازار سرمایه راجع به چشم انداز کوتاه و میان مدت بازار سرمایه می گوید: «روند حرکت بورس تحت تاثیر عوامل اقتصادی سیاسی و اجتماعی و همچنین نوسان بهای کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی و تعیین وظیفه قیمت ارز واقع شده است است و هر گونه رخداد مهم در این بخش ها، روند حرکت بورس را تحت تاثیر قرار می دهد.»

وی می افزاید: «در صورتی که شاهد ریسک های تازه سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج نباشیم و قیمت دلار با افت زیادی مواجه نباشد، می توان انتظار داشت که روند رشد بازار سرمایه شدت یافتن شده است و شاهد رونق بیشتری در این بازار باشیم. همچنین، هرگونه اخبار نامطلوب که نشان دهنده زیاد کردن ریسک های سیاسی و اقتصادی و نارضایتی ها و ناملایمت های اجتماعی باشد نیز باعث گرایش به بازار ارز و طلا شده است و به تبع آن سرمایه گذاران از بازار بورس فاصله بیشتری خواهند گرفت.»

شاخص بورس با ۳۵ هزار و ۲۳۱ واحد افزایش از ابتدای امسال، به ۱۳۱ هزار و ۵۲۱ واحد رسیده است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اثر بازار ارز روی بازار سرمایه، عنوان می کند: «ارز از مهمترین عنصرهای در تعیین اوضاع فروش محصولات و شرکت های بورسی و ارزیابی درآمد آنها محسوب می شود که هم اکنون وجود بلاتکلیفی در نحوه تخصیص ارز به خاص ارز صادراتی و نوع محاسبه آن در قیمت گذاری فروش داخلی آنها باعث شده است که نوعی ابهام در میان این شرکت ها شکل بگیرد.

رضاپور همچنین به نقدینگی سرگردان در جامعه اشاره می کند و متذکر می شود: «این نقدینگی سرگردان به بهانه های متفاوت به دنبال وقت های تازه سرمایه گذاری می گردد. در واقع دارندگان پول تلاش می کنند با سرمایه گذاری در بخش های متفاوت از جمله ارز و طلا قدرت خرید خود را حفظ کنند. این پول سرگردان در ماه های اخیر به طور پیوسته در حال گردش در بازارهای متفاوت بوده که در اغلب موارد، باعث زیاد کردن و بعضا حبابی شدن قیمت ها شده است است.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

وی تصریح می کند: «علت تاخیر در رشد بورس نسبت به بازار سکه و ارز این است که سرمایه گذاران در وقت بی ثباتی اقتصادی و محدود شدن امنیت خاطر به سراغ دارایی های نقدشونده مانند طلا و ارز می روند تا بتوانند در صورت نیاز آن را به سرعت به پول تبدیل کنند.»

این کارشناس اقتصادی تاکید می کند: «با فرض کم کردن اندک قیمت دلار و عادی شدن شرایط سیاسی، رشد شاخص بورس به بالای 120 هزار واحدی را نمی توان حبابی ارزیابی کرد.»

رشد بازار سرمایه واقعی نیست

اما احسان سلطاني، كارشناس اقتصادي اعتقاد است «رشد بازار سرمايه در ايران رشد واقعي نيست و به دليل ايجاد نوسانات در قیمت ارز است.» به اعتقاد وی، «تا سال 1391 شاخص بازار سرمايه حدود 25 هزار واحد بود. در آن مقطع، ارزش دلار در حال افزايش بود. از ابتداي سال 1391 ارزش هر سهم از محدوده هزار تومان به يك هزار و 100 تومان به يك هزار و 500 تومان رسيد. با اين حال، بازار سرمايه زير 30 هزار واحد ماند تا زماني كه بهاي دلار بازار آزاد، در نيمه سال 91 به بالاي سه هزار تومان رسيد. اينجا هم شاخص بورس ساكن بود.»

سلطانی توضیح می دهد: «از زمستان 1391 كه بهاي دلار افزايش يافت، شاخص بورس هم از 35 واحد رشد كرد. در ابتدا شاخص بازار به 42 هزار و در پايان سال 92 به 80 هزار واحد رسيد. همين طور شاخص اوج رفت تا اين كه در نهايت شروع به افت كرد.»

به گفته وي، «بازار سرمايه با يك تاخير خود را با دلار تطبيق داده و به همين دليل شاخص بازار دچار رشد مي‎شود و اين رشد ناشي از سودآوري بالاي شركت ها، تحولات تكنولوژيكي يا عوامل رشد دنيا نبوده هست؛ بلكه به خاطر اين بوده که بازار سهام خود را با دلار تصحيح كرده است.»

این کارشناس اقتصادی تاکید می کند: «تغيير شاخص بازار سرمايه اصلا جاي افتخار ندارد. رشد شاخص بازار سرمايه ناشي از افت ارزش پول ملي است و بازار سرمايه دارد خود را با ارزش پول تعديل مي كند.»

به اعتقاد سلطانی، «با بررسي تحولات دلار متوجه مي شويم كه شاخص سهام با ارزش دلار رابطه مستقيم دارد.» به گفته وی، «در شرايطي كه شركت هاي جديد وارد بورس نشوند، سهام هاي جديد وجود نداشته باشد و افزايش سرمايه هاي واقعي رخ ندهد، نسبت شاخص بورس به ريال و دلار بالاي دو هست. اگر دلار ما به 8 هزار تومان رسيد، شاخص بورس بايد به 160 هزار واحد و بالاتر برسد، بنابراين حداقل شاخصي كه در يك ماه آينده و شايد هم يك هفته آينده (بسته به رقم خوردن شرايط بازار) در بورس شاهد آن هستيم، 145 هزار واحد است.»

رشد گسترده شاخص متوقف می شود؟

حمید میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه نیز با تحلیل شرایط حاکم بر بازار بورس می گوید: «قطعا با اعمال تحریم ها از سوی آمریکا، ادامه صادرات محصولاتی مثل مواد پتروشیی، فلزات و مواد معدنی به مسئله می خورد؛ ضمن اینکه نحوه نقل و انتقال ناشی از فروش محصولات صادراتی هم دچار محدودیت و مسئله می شود. این یعنی میزان فروش و تولید شرکت های صادرات محور دچار مسئله خواهد شد.»

وی می افزاید: «از طرفی، چون قیمت تبدیل ارز به ریال از اهمیت بالاتری جهت آینده نگری چشم انداز سود این شرکت ها برخوردار هست، کم کردن میزان فروش شرکت ها احتمالا از این ناحیه جبران خواهد شد. بر این مبنا، چون بین قیمت ارزی که شرکت ها در بودجه خود به ثبت رسانده اند با نرخی که دوباره زیاد کردن یافته و اعمال شده، تفاوت وجود دارد و به همین علت هم است که بازار سرمایه به پیشواز صنایع مذکور رفته است.»

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می کند: «در عین حال، شرکت های صادرات محور، چون منابع ارزی زیادی از گذشته و نیز از محل فروش ۵ ماه ابتدایی سال به دست آورده اند، بعد همچنان از این ناحیه اوضاع خود را تقویت می کند. این مکانیسم (فروش منابع ارزی گذشته و عرضه دلار به بازار ارز) که بایستی با اجازه سهامداران به شرکت و هیئت مدیره به فروش برسند، قبلا به علت قیمت های پایین دلار چندان جهت فروش و عرضه به صرفه نبود، ولی حالا به صرفه بوده و اثر شدیدی روی سوداوری شرکت های مذکور خواهد گذاشت.»

میرمعینی عنوان می کند: «اثرگذاری این عامل روی سودآوری شرکت احتمالا نسبت مستقیمی با دوره تحریم ها دارد، ولی حداقل جهت یک دوره می توان نقش این عامل را روی چشم انداز آتی شرکت های مذکور فوق العاده مثبت ارزیابی کرد.»

وی خاطرنشان می کند: «در آینده ولی با کم کردن حجم صادرات شرکت ها و نیز تعدیل قیمت ارز در بودجه سالانه، می توان گفت اثرگذاری قیمت ارز روی سوداوری شرکت ها به میزان بسیار پایین تری برسد و تاثیر آن روی روند رو به رشد قیمت سهام شرکت ها و رشد گسترده شاخص کل متوقف خواهد شد.»

واژه های کلیدی: بازار | افزایش | میلیون | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs